Ze šenovských chalup do světových paláců
Ze šenovských chalup do světových paláců

Období: 1.4.2022 - 30.11.2022 Místo: Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Výstava, uspořádaná v letošním - Mezinárodním roce skla, vzdává hold předchozím generacím, jež se zasloužily o věhlas sklářství, této oblasti, i našeho města. 

Mnozí příslušníci zdejších sklářských rodin, většinou významní řemeslníci a obchodníci, byli pochováni na unikátním Starém hřbitově. V roce 1935 sepsal Harry Palme, vážený kamenickošenovský průmyslník, badatel a muzejník, publikaci nazvanou "Kamenický Šenov a jeho Starý hřbitov. Pomníky a lidé pod nimi pochovaní, jak vypadali, jací byli, čím se živili a kde bydleli". Koncepce výstavy vychází  z této publikace. S využitím archivních materiálů a muzejních sbírkových předmětů zde bude prostřednictvím vybraných sklářských rodů (Kreibich, Vogel, Zahn a dalších) přiblížena jak historie sklářského obchodu, směřovaného z Kamenického Šenova na východ do oblasti Orientu, tak někdejší podoba Kamenického Šenova. 

Výstava vznikla v úzké spolupráci s kamenickošenovským spolkem Sonow, zápůjčkami se na ní podílelo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Státní okresní archiv v Litoměřicích - pobočka v České Lípě, Uměleckoprůmyslové muzeum Praha, Moravská zemská knihovna a rodina Wedlichova. Součástí celoročního výstavního projektu se stalo také 2. vydání knihy o Kamenickém Šenově a jeho Starém hřbitově. 

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo