Kyjovská sklárna hlásí rekordy v recyklaci
Kyjovská sklárna hlásí rekordy v recyklaci

Víte, že barevná lahev na víno nebo pivo, kterou běžně používáte, je vyrobena až z 94 % ze střepů? Sklárna Vetropack Moravia Glass, a.s. v Kyjově bude uzavírat rok 2022 s rekordními čísly, co se recyklace týče.

Pionýři v recyklaci skla

S recyklací skla začal Vetropack ve Švýcarsku již v 70. letech minulého století jako první výrobce skla. Sklárna Vetropack Moravia Glass, a.s. disponuje nejmodernější recyklační linkou, která využívá nejnovější technické a technologické poznatky z oblasti recyklace skla. Letošní rok byl rekordní ohledně množství použitých střepů. U lahví v barvě cuveé nebo olivová byl obsah střepů přes 94 %, u bílých lahví a konzervových sklenic byla splněna barevné specifikace i s obsahem střepů ve sklovině přes 80 %.

Použití recyklovaného skla při výrobě je výhodné i z důvodu úspory energie při tavení skloviny. Sklo se taví při teplotě 1 400 °C, tavení střepů tak znamená úsporu energie ve výši 3 % a následné snížení emisí CO2 o 10 % na tunu vyrobeného skla.

Sklo jako udržitelný materiál

Na  recyklační lince, kde se střepy třídí podle barev a zbavují se nečistot, zpracují v roce 2022 více než 145 000 tun střepů. To znamená úsporu 5 800 kamionů přírodních surovin jako je písek, soda nebo dolomit a také opětovné zpracování použitého skla, které by jinak skončilo na skládkách. Mluvčí sklárny Regína Bělohoubková dodává: „Střepů bychom zpracovali i více, ale v České republice jich nemáme dostatek. Dovážíme je ze Švýcarska, Rakouska, Maďarska nebo Polska.“

Proto je důležité třídit sklo. Sklo se jako jediný materiál dá recyklovat donekonečna bez ztráty kvality. Pokaždé z něho může vzniknout bezpečný obal na potraviny a nápoje. V ideálním případě vyrobený až 98 % ze střepů. Sklárna Vetropack Moravia Glass, a.s. děkuje všem, kterým není lhostejné naše životní prostředí a použité sklo hází do zeleného nebo bílého kontejneru.

Více informací je k dispozici pod odkazem.

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo