Firmy keramického průmyslu v ČR

Prvopočátek výroby keramiky byl vázán na ložiska surovin. Postupně se výroba specializovala a některé výroby se přenesly na místo spotřeby. V současné době je výroba umístěna v řadě míst po celé ČR.

Cihlářská výroba
V České republice je cca 30 výroben v místě ložiska surovin. Mezi největší výrobny patří cihelny v Týně nad Vltavou, Hostomicích, Novosedlech (tyto výrobny jsou součástí společnosti Wienerberger, a.s.) a Cihelna Hevlín (společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.). Do skupiny cihlářské výroby patří i střešní krytina, kterou vyrábí společnost TONDACH Česká republika, s.r.o.

Žárovzdorné výrobky
Výrobci tohoto sortimentu jsou společnosti P-D Refractories CZ, a.s., Velké Opatovice, SEEIF Ceramic a.s., Rájec-Jestřebí, Silike C.S s.r.o., Děčín, ZEOLIT s.r.o., Kladno, ŽÁROHMOTY s.r.o., Třemošná.

Hrubá kamenina
Sortiment této skupiny vyrábí PKZ Keramika Poštorná a.s., P-D Refractories CZ, a.s., Velké Opatovice, SEEIF Ceramic a.s., Rájec-Jestřebí, Keramika Letovice, s.r.o., Keramika Krumvíř, s.r.o. a další.

Keramické obklady a dlažby
Sortiment této skupiny vyrábí Lasselsberger s.r.o. Plzeň (závody Horní Bříza, Chlumčany, Rakovník), Natural keramika s.r.o., Jevíčko a ZEOLIT a.s., Kladno.

Užitková keramika
Výrobou užitkové keramiky se zabývá po celém území České republiky velké množství malých dílen nebo jednotlivců.

Sanitární keramika
Sortiment sanitární keramiky vyrábí v České republice pouze dvě společnosti LAUFEN CZ, s.r.o., člen skupiny Roca, (závody Bechyně, Znojmo) a Ideal Standard s.r.o., Teplice.

Užitkový porcelán
Sortiment užitkového porcelánu zahrnuje výrobky určené pro běžné denní použití až po výrobky luxusní - jako jsou např. luxusní užitkový porcelán, užitkový a ozdobný porcelán růžový, cibulový, figurální porcelán.

Užitkový porcelán vyrábí společnosti G-Benedikt, s.r.o., Karlovy Vary, Český porcelán, a.s., Dubí, THUN 1794, a.s. (bývalý Karlovarský porcelán, a.s.), Starorolský porcelán Moritz Zdekauer, a.s., Karlovy Vary - Stará Role, HAAS & CZJZEK, s.r.o., Horní Slavkov a LEANDER Porcelán Loučky, s.r.o., Nové Sedlo.

Technický porcelán a keramika
Výrobci technického porcelánu jsou Elektroporcelán Louny, a.s. se sortimentem izolátorů pro energetiku, Jizerská porcelánka, s.r.o., Desná v Jizerských horách, která vyrábí laboratorní porcelán a porcelánové trubice.

Z výrobců technické keramiky lze jmenovat společnost TECHNICKÁ KERAMIKA, a.s., Hradec Králové vyrábějící oxidovou technickou keramiku pro elektrotechnický průmysl, strojírenství, chemický průmysl atd., KERAMTECH, spol. s r.o., Žacléř vyrábějící slévárenskou keramiku a technický porcelán , BRISK TÁBOR, a.s. vyrábějící zapalovací a žhavicí svíčky pro spalovací motory a technickou keramiku, dále HOB CerTec, s.r.o., Horní Bříza, Saint-Gobain Advanced Ceramics, s.r.o., Turnov, STEATIT, s.r.o. a Klenčí pod Čechovem.

Hlinitokřemičitá vlákna odolná proti vyšším teplotám a z nich vyráběné izolační vláknové výrobky značky SIBRAL (vata, rohože, tvarovky, desky), které jsou používané zvláště v konstrukci tepelných spotřebičů, produkuje UNIFRAX, s.r.o., Dubí u Teplic.

Výrobky z taveného čediče (otěruvzdorné a žárovzdorné materiály značky EUROR) otěruvzdorné potrubí a průmyslové a interiérové dlažby vyrábí podnik EUTIT, s.r.o., Stará Voda. Společnost je jediným světovým výrobcem interiérové čedičové dlažby.

Text byl zpracován Silikátovým svazem

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo