Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Uměleckoprůmyslové museum v Praze


Sbírka skla a keramiky se utvářela od samých počátků existence muzea v roce 1885 jako reprezentativní přehled vývoje obou příbuzných materiálů. Počtem přes 70 000 sbírkových předmětů tvoří dnes jednu z největších a zároveň nejvýznamnějších kolekcí. Zejména soubor evropského a českého skla, čítající téměř 25 000 kusů, se řadí k proslulým světovým sbírkám, uchovávaným ve Victoria & Albert Museum v Londýně, Metropolitan Museum v New Yorku nebo v Corning Museum of Glass v USA.

I když je sbírka skla, především zásluhou jednoho ze zakladatelů a mecenášů muzea a významného sběratele Vojtěcha Lanny, považována za přední muzejní celek s významnými konvoluty renesančního benátského a evropského barokního řezaného skla, bezpochyby největší vypovídací hodnotu má sbírka českého skla. Ta obsahuje cenné soubory renesančního malovaného i hutně tvarovaného skla, ale i ukázky prvních řezaných prací z doby rudolfínské, od nichž se odvíjel pozdější rozkvět sklářské výroby v Čechách. Z období baroka má mimořádný význam soubor dvojstěnných skel čítající přes 400 kusů a švarclotem malovaných prací z dílny Preisslerů, činné na kolovratském panství ve východních Čechách. Díky velkorysému daru Gustava E. Pazaurka vlastní muzeum vynikající sbírku českého skla doby biedermeieru.

Součástí sbírky jsou také doklady vývoje evropské keramiky, orientálního a evropského porcelánu. Z nich stojí za pozornost, opět přičiněním Vojtěcha Lanny, soubory italské majoliky, habánských fajánsí, tvrdé německé kameniny i měkké kameniny všech předních evropských manufaktur (zejména anglické produkce Josiaha Wedgwooda), včetně podniků české provenience.

K nevelkým, přesto významným souborům náleží sbírka francouzského i českého secesního skla, prozíravě budovaná přímými nákupy od výrobců již v době kolem roku 1900. Samostatnou část sbírky tvoří bohatá a průběžně doplňovaná kolekce moderního a současného skla a keramiky – designu i ateliérové tvorby.

V současné době muzeum vystavuje nejcennější exponáty se sbírky moderního českého skla na dlouhodobé výstavě Plejády skla 1946-2019, sbírka skla se ve významné míře objeví také ve stálé expozici, jejíž otevření se plánuje na únor 2020.


Uměleckoprůmyslové museum v Praze - foto 1Uměleckoprůmyslové museum v Praze - foto 2Uměleckoprůmyslové museum v Praze - foto 3

 • OtevřenoPO: zavženo
  ÚT: 10:00 - 20:00
  ST - NE: 10:00 - 18:00
 • Adresaulice 17. listopadu 2
  110 00 Praha 1
 • Telefon+420 778 543 900
 • EmailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Webhttps://www.upm.cz/

Provozuje: ASKPCR logo

Asociace je členem: Glass AllianceSPCR logo